websejlerWebsejler

dansk sejlunion

dmi

roennerhavn1

Rønnerhavnen

 

Kapsejladskalender 2020

Så er årets kapsejladskalender klar.

Bemærk:

Det er blevet besluttet at vi ikke sejler kapsejlads onsdag den 7 Oktober.

Onsdag den 30 September er derfor sidste sejlads i år

Kapsejlads 2020

Starttider 2020

Husk at det kun er skippere der møder op til skippermødet 6/5-2020 kl 18.00

Efter sejladsen bedes hver skipper sende slut tiden til Christian på 20426938. Resultatet vil så bliver offenliggjort på hjemmesiden.

For dem der har fået målebrev på båden siden sidst, bedes i medbringe en kopi af dette, så de korrekte tal kan blive benyttet i beregningerne

 

Bådens navn  Start tid  Skipper  Bådtype  6/5 13/5 20/5 27/5 3/6 10/6 17/6 24/6 5/8 12/8 19/8 26/8 2/9 9/9  16/9 23/9
 Vision  17:20:40   Claus Nardus 92  DNC DNC  DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC A  A DNC
 Queen  17:36:00   Kjeld  Beason 31 2 8  8 4 DSQ DNF DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 f  f 5
 Luna  17:34:00  Aage  Espace 1000 DSQ 5  5 1 DSQ 3 6 DNF DNC DNC DNC DNC DNC l  l DNC
 Freja  17:37:00  Kristian  NF 1 1  1 2 3 5 1 3 2 2 1 3 1 y  y 1
 Fantasy  17:39:00  Ole  Jeanneau Sunlight 30 4 3  2 3 2 1 3 4 5 4 1 2 2 s  s 3
 Qui Bono  17:40:00  Jan  Bavaria 35 7 6  3 7 1 2 2 1 3 1 1 1 DNC t  t 2
 Grimriand  17:37:30  Søren  Soling 3 4  4 6 DNF DSQ 4 2 4 5 DNC 4 DNC     DNF
Sulejma 17:27:20 Henrik Mermaid 290 5 2  DNC 8 DNF 4 7 DNF DNC DNF DNC DNC DNC     DNC
Selma II 17:27:00 John Maxi Fenix 6 7  6 DNC DNF DNC 5 DNF DNC 6 DNC DNC 5     DNC
Kermit?? 17:38:00 Ib Safir DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1 3 1 DNF 3     4
Musse II 17:10:00 Mads Maxi 77 DNC DNC  9 9 DNF DNF DNC DNF DNF DNC DNC DNC DNC     7
Nuser 17:20:00 Viggo Maxi 77 DNC 9  7 5 DNF DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     DNC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultater 2019

Så er årets sidste sejlads sejlet og der skal lyde en stor tak til alle de deltagende både.

 

 

 

 

Kapsejlads 2019

Overall

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: Custom, Entries: 17, Scoring system: Rønnerhavnen Score
PlaceringBådnavnSkipper8/515/522/529/55/612/619/626/614/821/828/84/911/918/925/92/10Score
1st Fantasy Ole Guldsmed-Thomsen 1.0 1.0   1.0 (2.0)   (18.0) DNS (2.0) 2.0 1.0 2.0     1.0 2.0 2.0 13.0
2nd Luna Aage (18.0) DNS (6.0)   2.0 3.0   2.0 1.0 (6.0) 5.0 6.0     2.0 3.0 1.0 25.0
3rd Grimriand Søren Svendsen (18.0) DNS 4.0   4.0 4.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 1.0 2.0 5.0     18.0 DNS 1.0 18.0 DNS 57.0
4th Sulejma Henrik Rasch 4.0 5.0   (18.0) DNS 6.0   (18.0) DNS 4.0 7.0 8.0 (18.0) DNF     18.0 DNS 5.0 4.0 61.0
5th Queen Kjeld Levorsen 3.0 3.0   3.0 5.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 3.0 6.0 (18.0) DNF     18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 77.0
6th Freja Kristian (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 4.5 4.0 3.0     3.0 18.0 DNS 3.0 89.5
7th Cui Bono Jan Carlsen 2.0 2.0   (18.0) DNS 1.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 1.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 96.0
8th Celeste Peter (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 4.5 3.0 18.0 DNS     4.0 4.0 18.0 DNS 105.5
9th Vision Claus Jørgensen (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 9.0 7.0     5.0 18.0 DNS 18.0 DNS 129.0
10th Smølf Christian Schunck (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   1.0 3.0 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 130.0
11th Bodil Mikkel (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 11.0 18.0 DNF     18.0 DNS 6.0 18.0 DNS 143.0
12th Mamba Leon Moric (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 4.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 148.0
13th Selma II John Brasholt (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 7.0 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 151.0
14th Else Marie Uffe Hansen (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 8.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 152.0
15th Musse II Mads (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 10.0 18.0 DNF     18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 154.0
16th Nuser Viggo (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 162.0
16th Minnie Kim Hoppe (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNF     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 162.0


(xxx) Tallene i parantes angiver de tre resultater der regnes fra i den samlede score.

DNS: Did Not Start, Den pågældende båd er ikke mødt op til kapsejlads

DNF: Did Not Finish, Den pågældende båd er startet, men har ikke gennemført sejladsen

 


Den 14/8 er den gal igen :-)

Så er tiden for opstart af efterårssæsonens kapsejladser.

Vi starter den 14/8 med skippermøde kl 18.00 ved klubhuset.

Selvom der altid er en vinder, har vi det rigtigt sjovt og hygger os med det, så kom med ud på den blå hylde.

Ses vi????? Det tror jeg da nok :-)

 

Kapsejlads kalender 2019

 Onsdagssejlads kalender version1 web reduceret

 

Resultater for onsdagssejladserne 2018

Omvendt respit 2018 ok

Gå til toppen
Copyright © 2020 Rønnerhavnens Bådelaug. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.