websejlerWebsejler

dansk sejlunion

dmi

roennerhavn1

Rønnerhavnen

 

Kapsejladskalender 2020

Så er årets kapsejladskalender klar.

Bemærk:

Det er blevet besluttet at vi ikke sejler kapsejlads onsdag den 7 Oktober.

Onsdag den 30 September er derfor sidste sejlads i år

Kapsejlads 2020

Starttider 2020

Husk at det kun er skippere der møder op til skippermødet 6/5-2020 kl 18.00

Efter sejladsen bedes hver skipper sende slut tiden til Christian på 20426938. Resultatet vil så bliver offenliggjort på hjemmesiden.

For dem der har fået målebrev på båden siden sidst, bedes i medbringe en kopi af dette, så de korrekte tal kan blive benyttet i beregningerne

 

Kapsejlads 2020

Overall

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: Custom, Entries: 17, Scoring system: Rønnerhavnen Score
PlaceringBådnavnSkipperBådtype6/513/520/527/53/610/617/624/65/812/819/826/82/923/930/9Score
1st Freja Kristian NF 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) (5.0) 1.0 (3.0) 2.0 2.0 2.5 3.0 1.0 1.0 2.0 19.5
2nd Fantasy Ole Sunlight 30 (4.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 3.0 (4.0) (5.0) 4.0 2.5 2.0 2.0 3.0 3.0 30.5
3rd Cui Bono Jan Bavaria 35 (7.0) 6.0 3.0 7.0 1.0 2.0 2.0 1.0 3.0 1.0 2.5 1.0 (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 31.5
4th Grimriand Søren Soling 3.0 4.0 4.0 6.0 (18.0 DNF) (18.0 DSQ) 4.0 2.0 4.0 5.0 (18.0 DNC) 4.0 18.0 DNC 18.0 DNF 18.0 DNC 90.0
5th Den Grønne Mil Ib Safir (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 3.0 2.5 18.0 DNF 3.0 4.0 1.0 122.5
6th Queen Kjeld Beason 31 2.0 8.0 8.0 4.0 (18.0 DSQ) (18.0 DNF) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 5.0 18.0 DNC 139.0
7th Selma II John Maxi Fenix 6.0 7.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNF) (18.0 DNC) 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 143.0
8th Luna Aage Espace 1000 (18.0 DSQ) 5.0 5.0 1.0 (18.0 DSQ) 3.0 6.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DSQ 146.0
9th Sulejma Henrik Mermaid 290 5.0 2.0 (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNF) 4.0 7.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 152.0
10th Nuser Viggo Maxi 77 (18.0 DNC) 9.0 7.0 5.0 (18.0 DNF) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 183.0
11th Musse II Mads Maxi 77 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 9.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 186.0

 

 

 

Resultater 2019

Så er årets sidste sejlads sejlet og der skal lyde en stor tak til alle de deltagende både.

 

 

 

 

Kapsejlads 2019

Overall

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: Custom, Entries: 17, Scoring system: Rønnerhavnen Score
PlaceringBådnavnSkipper8/515/522/529/55/612/619/626/614/821/828/84/911/918/925/92/10Score
1st Fantasy Ole Guldsmed-Thomsen 1.0 1.0   1.0 (2.0)   (18.0) DNS (2.0) 2.0 1.0 2.0     1.0 2.0 2.0 13.0
2nd Luna Aage (18.0) DNS (6.0)   2.0 3.0   2.0 1.0 (6.0) 5.0 6.0     2.0 3.0 1.0 25.0
3rd Grimriand Søren Svendsen (18.0) DNS 4.0   4.0 4.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 1.0 2.0 5.0     18.0 DNS 1.0 18.0 DNS 57.0
4th Sulejma Henrik Rasch 4.0 5.0   (18.0) DNS 6.0   (18.0) DNS 4.0 7.0 8.0 (18.0) DNF     18.0 DNS 5.0 4.0 61.0
5th Queen Kjeld Levorsen 3.0 3.0   3.0 5.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 3.0 6.0 (18.0) DNF     18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 77.0
6th Freja Kristian (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 4.5 4.0 3.0     3.0 18.0 DNS 3.0 89.5
7th Cui Bono Jan Carlsen 2.0 2.0   (18.0) DNS 1.0   (18.0) DNS (18.0) DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 1.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 96.0
8th Celeste Peter (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 4.5 3.0 18.0 DNS     4.0 4.0 18.0 DNS 105.5
9th Vision Claus Jørgensen (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 9.0 7.0     5.0 18.0 DNS 18.0 DNS 129.0
10th Smølf Christian Schunck (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   1.0 3.0 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 130.0
11th Bodil Mikkel (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 11.0 18.0 DNF     18.0 DNS 6.0 18.0 DNS 143.0
12th Mamba Leon Moric (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 4.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 148.0
13th Selma II John Brasholt (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 7.0 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 151.0
14th Else Marie Uffe Hansen (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 8.0     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 152.0
15th Musse II Mads (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 10.0 18.0 DNF     18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 154.0
16th Nuser Viggo (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 162.0
16th Minnie Kim Hoppe (18.0) DNS (18.0) DNS   (18.0) DNS 18.0 DNS   18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNF     18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 162.0


(xxx) Tallene i parantes angiver de tre resultater der regnes fra i den samlede score.

DNS: Did Not Start, Den pågældende båd er ikke mødt op til kapsejlads

DNF: Did Not Finish, Den pågældende båd er startet, men har ikke gennemført sejladsen

 


Den 14/8 er den gal igen :-)

Så er tiden for opstart af efterårssæsonens kapsejladser.

Vi starter den 14/8 med skippermøde kl 18.00 ved klubhuset.

Selvom der altid er en vinder, har vi det rigtigt sjovt og hygger os med det, så kom med ud på den blå hylde.

Ses vi????? Det tror jeg da nok :-)

 

Kapsejlads kalender 2019

 Onsdagssejlads kalender version1 web reduceret

 

Resultater for onsdagssejladserne 2018

Omvendt respit 2018 ok

Gå til toppen
Copyright © 2020 Rønnerhavnens Bådelaug. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.